„Dąb Pamięci”- świadek zbrodni komunistycznej na Żołnierzach Wyklętych w latach 1944 – 1950 - Puławy - kwiecień 2014 .

Z inicjatywy członków Puławskiego Towarzystwa Tradycji Narodowych oraz na wniosek Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w stanie wojennym, Urząd Miasta, za zgodą właściciela terenu, puławskiego Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, przeprowadził w ramach rewitalizacji Cmentarza Wojennego zagospodarowanie terenu wokół „Dębu Pamięci”, przy którym funkcjonariusze NKWD, UB w latach 1944 – 1950 dokonywali egzekucji Żołnierzy Wyklętych z terenów Powiatów Puławskiego, Ryckiego oraz Opolskiego.  

                Symboliczne wskazanie  dębu nastąpiło w dn. 29.04.2007 r., po zakończeniu Mszy Św. Katyńskiej, polowej, celebrowanej na terenie Cmentarza Parafialnego, przy ul. Piaskowej, po której zgromadzeni wierni udali się w okolice powyższego dębu.

                W ramach zagospodarowania terenu zostały wykonane schody, prowadzące w dół skarpy oraz wykonane zostało ogrodzenie, otaczające pamiątkowe drzewo. W obrębie ogrodzenia została zamontowana granitowa tablica, umieszczona na kamieniu, informująca o ofiarach i ich zabójcach, działających z ramienia sowieckiego NKWD.

                Przewiduje się uroczyste poświęcenie tego miejsca po Mszy Św., odprawionej w intencji pomordowanych Żołnierzy Wyklętych w dn. 25.05.2014 r. o godz. 9.00 w Kościele p.w. Miłosierdzia Bożego w Puławach.       

 Tomasz Kraszewski  

Galeria

Czytany 1414 razy

Sponsorzy

solidarnosc