Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata – cud nad Wisłą – 93. rocznica – Puławy, dn.15.08.2013 r.

W dn. 15.08.2013 r. mieszkańcy Puław uczestniczyli w obchodach 93. rocznicy Bitwy Warszawskiej, stoczonej podczas wojny z Bolszewikami w latach 1918 – 1921.
Centralne uroczystości w Puławach odbyły się jak co roku na dziedzińcu Pałacu Czartoryskich, przed tablicą poświęconą I Marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu, ufundowaną przez mieszkańców na pamiątkę Jego pobytu w Państwowym Instytucie Gospodarstwa Wiejskiego w dn. 13 – 17.08.1920 r. Spośród pamiątek, które po nim zostały należy wymienić stół i krzesło, używane podczas pracy oraz podpis z tego okresu,  jaki Marszałek złożył w księgach metrykalnych kościoła parafialnego w Puławach.
Do pamiątek należy również stół, przy którym odbywały się narady sztabu, który znajduje się obecnie w czytelni Centralnej Biblioteki Rolniczej Oddział Puławy.
Wojnę polsko – bolszewicką rozpoczęła agresja Rosji Sowieckiej na Polskę, która była korytarzem wiodącym do bolszewickiego podboju Europy. O wojnie zadecydowało Biuro Polityczne partii bolszewickiej – Włodzimierz Iljicz Uljanow „Lenin”, Józef Wisarionowicz „Stalin”, Lew Trocki oraz Lew Kamieniew. Polskę stanowiącą przedmurze chrześcijaństwa siły rewolucji bolszewickiej zamierzały zamienić na przedmurze mongolskie i tym samym zaprowadzić tam swoje komunistyczne porządki.
Kontrofensywa znad Wieprza, której plany były układane m. in. w Puławach przeszła do historii jako pierwsza bitwa, która przyniosła klęskę Armii Sowieckiej. I o tej polskiej racji stanu z sierpnia 1920 r. nie wolno nam zapomnieć, jeśli mamy pozostać Polakami,  a także jeśli Europa ma zachować rdzeń swojej duchowej tożsamości, którą jest chrześcijaństwo i wolność.

Tomasz Kraszewski

Galeria

Czytany 873 razy

Sponsorzy

solidarnosc