16. Ogólnopolska Pielgrzymka Represjonowanych stanu wojennego-Jasna Góra 11-12.05.2013 r.

16. Ogólnopolska Pielgrzymka Represjonowanych stanu wojennego odbyła się w niedzielę, 12 maja na Jasnej Górze. W pielgrzymce uczestniczyli przede wszystkim członkowie Ogólnopolskiej Federacji Internowanych i Represjonowanych stanu wojennego z całej Polski, czyli osoby więzione, represjonowane i internowane w czasie stanu wojennego. 

Organizatorką pielgrzymki od wielu lat jest Anna Rakocz, przewodnicząca Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Represjonowanych w stanie wojennym. 

Eucharystii odprawionej w południe przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył ks. Ryszard Umański, kapelan częstochowskiej „Solidarności”. Podczas Mszy św. wystawiono poczty sztandarowe. 

„16. raz gromadzicie się tu, bo potrzebujcie tej wspólnoty, swojej wspólnoty, swego świadectwa – mówił w homilii ks. Umański - Jesteście z całej Polski tutaj razem, aby powiedzieć, jak bardzo potrzebujcie siebie, i jak bardzo potrzebujecie Matki”. 

Kapelan „Solidarności” przypomniał słowa przewodniczącej Anny Rakocz: „Cały czas walczymy o to, żeby wynagrodzić ludzi, którzy walczyli o wolną Polskę. Oni cały czas są pomijani, państwo o nich w ogóle nie dba, nie interesuje się ich losem, a przecież ci ludzie walczyli o to, żeby dzisiaj było lepiej. W tej chwili żyją w nędzy i ubóstwie. Nie mogli pracować, bo byli wyrzucani z pracy, byli w więzieniach, byli internowani, w związku z tym ich emerytury są tak niskie, że nie mają za co żyć. Dlatego co roku spotykając się na Jasnej Górze chcemy mówić o tych sprawach, pocieszamy tych ludzi, ale poza modlitwą nie jesteśmy w stanie dla nich nic więcej zrobić”. 

„Kochani, jesteśmy z wami, pamiętamy i dziękujemy za wasze świadectwo tamtych lat, świadectwo, że chcieliście żyć w wolnej Polsce, że chcielibyście, aby w tej Polsce królował Chrystus i Jego Matka – podkreślił kapłan - Nie baliście się wtedy ani internowania, ani więzienia, ani tego, że straszyli was śmiercią za Polskę. Jesteście dla nas bohaterami”. 

Na zakończenie Eucharystii wierni zawierzyli się Matce Bożej modlitwą ‘Pod Twoją Obronę’. 

Anna Rakocz zaznacza, że cały czas trwa walka o to, żeby w końcu zauważono ludzi, którzy walczyli o niepodległość Polski. „Żeby nasz Rząd zainteresował się ludźmi, którzy żyją w skrajnej nędzy. To oni walczyli o wolną i niepodległą Polskę, natomiast dzisiaj nie mają za co żyć – mówi przewodnicząca - Ci ludzie są zadowoleni z tego, że przynajmniej Kościół, przynajmniej Jasna Góra docenia ich walkę o tę niepodległą Polskę”.

W spotkaniu na Jasnej Górze uczestniczyli również delegaci ze Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w stanie wojennym w Puławach w składzie: Juliusz Gapiński, Zdzisław Kowalczyk, Waldemar Towalski oraz Jan Okoń.

Podczas Zjazdu przeprowadzono wybory do Prezydium Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Represjonowanych w stanie wojennym, w skład którego weszli : Anna Rakocz - przewodnicząca, Czesław Kamiński - sekretarz, Katarzyna Grohman - skarbnik, Janusz Olewiński - z - ca przewodniczącej, Jerzy Stopa - z - ca przewodniczącej, do grona Prezydium jako członkowie zarządu weszli również przewodniczący Stowarzyszeń miejskich. Do Komisji Rewizyjnej wybrani zostali : Józef Górczyński, Halina Komsta oraz Michał Woziwodzki.

W skład Ogólnopolskiej Federacji Represjonowanych w stanie wojennym z siedzibą w Częstochowie weszły Stowarzyszenia z następujących miejscowości : Częstochowa, Skarżysko - Kamienna, Kielce, Siedlce, Konin, Ślesin, Rzeszów, Gorlice, Białystok, Katowice, Olsztyn, Zamość, Bydgoszcz, Puławy, Lublin oraz Jelenia Góra.

Zapraszamy pozostałe Stowarzyszenia Represjonowanych w stanie wojennym do nawiązania kontaktu z naszą Federacją.

Czytany 1038 razy

Sponsorzy

solidarnosc