Wizyta Radnych Klubu Prawo i Sprawiedliwość Rady Miasta Puławy w budynku Wojskowej Komendy Uzupełnień, byłego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

                                                                                                                                                                                             Puławy, dn. 01.03.2013 r.

Wizyta Radnych Klubu Prawo i Sprawiedliwość Rady Miasta  Puławy w budynku Wojskowej Komendy Uzupełnień, byłego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

            Dnia 14.01.2013 r. Radni Klubu PiS Rady Miasta Puławy – Ignacy Czeżyk, Ryszard Ścibior, Tomasz Panek oraz Tomasz Kraszewski złożyli wizytę w obecnym budynku Wojskowej Komendy Uzupełnień w Puławach, byłym Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego. Komendant WKU udostępnił Radnym dawne cele w budynku, gdzie torturowani i mordowani byli polscy patrioci, szczególnie z Powiatów Puławskiegoi Ryckiego. Rozmieszczenie i układ cel pozostał taki sam jak w latach 50 – tych. Zachowały się w stanie oryginalnym schody prowadzące do cel z parteru do podpiwniczenia budynku oraz drzwi zamykające poszczególne pomieszczenia. Być może farba pokrywająca ścianyw celach kryje napisy umieszczone przez torturowanych tu więźniów. Obecnie w tych byłych miejscach kaźni znajdują się magazyny oraz ciepłownia.

Z informacji podanej przez Komendanta dowiedzieliśmy się o przewidywanym w niedalekiej przyszłości remoncie, jednakże uzyskaliśmy obietnicę w sprawie możliwości ewentualnej wizyty Radnych w budynku WKU w tym czasie. Wywnioskowaliśmy również, iż Komendant nie widzi przeciwwskazań w zorganizowaniu po remoncie w podpiwniczeniu budynku izby pamięci upamiętniającej więzionych tu Żołnierzy Wyklętych.

                                                                                                                                                                                                      Tomasz Kraszewski   

Czytany 722 razy

Sponsorzy

solidarnosc