70. rocznica śmierci mjr Hieronima Dekutowskiego "Zapory"-Kazimierz Dolny, dn. 03.03.2019 r.

Uroczystości poświęcone postaci mjr Hieronima Dekutowskiego "Zapory", Jego męstwu oraz śmierci w dn. 07.03.1949 r. w murach mokotowskiej katowni przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, odbyły się w Kazimierzu Dolnym.

Centralną częścią spotkania była Msza św. w Kazimierskiej Farze, celebrowana przez O. Gwardiana Eliasza Hetmańskiego, Kustosza Klasztoru O. Franciszkanów, który również wygłosił patriotyczną homilię, nawiazującą do godnej postawy i przesłania Żołnierzy Niazłomnych, wyklętych przez komunistycznych oprawców.

Po zakończonej Eucharystii zgromadzeni wierni oddali hołd Żołnierzom Wyklętym składając kwiaty i zapalając znicze pod obeliskiem upamiętniającym rozbicie posterunku MO w dn. 19.05.1945 r. przez oddział Delegatury Sił Zbrojnych pod dowództwem cichociemnego, mjr Hieronima Dekutowskiego "Zapory".

W uroczystości wzięły udział liczne poczty sztandarowe, w tym poczet wystawiony przez Puławskie Towarzystwo Tradycji Narodowych, a także delegacje na czele z jednym z ostatnich żyjących "Zaporczyków", ppłk Marianem Pawełczakiem "Morwą" oraz synem kpt Zdzisława Brońskiego, Adamem Brońskim.

                                                                                                                                                                                                      Tomasz Kraszewski

Czytany 467 razy

Sponsorzy

solidarnosc