XIX Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym - Jasna Góra –dn. 07 – 08.05.2016 r

 

          Uroczystości XIX Ogólnopolskiej Pielgrzymki Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym odbyły się w Częstochowie w dn. 07 – 08.05.2016 r. Gospodarzem spotkania było Stowarzyszenie Więzionych i Represjonowanych z Częstochowy.
         Uroczystą Mszę Św. poprzedziło Walne Zebranie Delegatów Federacji Stowarzyszeń Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym w dn. 07.05.2016 r. oraz spotkanie z okazji 25. rocznicy powstania Częstochowskiego Stowarzyszenia WIR. Podczas Walnego Zebrania Delegatów wypracowano m. in. oświadczenie popierające działania naprawy państwa, prowadzone przez Prezydenta RP, Andrzeja Dudę oraz Rząd Premier, Beaty Szydło, a także negujące działania „totalnej” opozycji, nawiązującej tym samym do historii twórców Konfederacji Targowickiej z XVIII w. Kolejnym było stanowisko uznające konieczność lustracji środowiska sędziowskiego w Polsce. W obradach uczestniczyli przedstawiciele stowarzyszeń z Olsztyna, Rzeszowa, Bydgoszczy, Białegostoku, Zamościa, Puław, Lublina, Skarżyska – Kamiennej, Siedlec oraz Częstochowy.
        Msza Św. w intencji Osób Represjonowanych odbyła się w Kaplicy Najświętszej Marii Panny dn. 08.05.2016 r. o godz. 12.00, która była koncelebrowana pod przewodnictwem ks. kan. Ryszarda Umańskiego, kapelana WIR, następnie oddano hołd poległym działaczom „ Solidarności” w czasie wojny polsko – jaruzelskiej, składając wiązanki kwiatów pod tablicą „ Solidarności”.
       Ważnym punktem Pielgrzymki było spotkanie w Sali Różańcowej, podczas którego wystąpili m. in. Jerzy Kęsik z Bydgoszczy, który wyraził nadzieję, że przyszła XX Pielgrzymka na Jasną Górę w 2017 r. zostanie sfinansowana przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Janusz Olewiński z Siedlec, który przypomniał stanowiska wypracowane podczas Walnego Zebrania w dn. 07.05.2016 r. oraz Zygmunt Miernik, znany z tzw. sprawy tortowej.

                                                                                                                                                                                                                                                                            Tomasz Kraszewski

Czytany 829 razy

Sponsorzy

solidarnosc