Powstanie Styczniowe – Puławy – Kazimierz Dolny – 1864 r. - dn. 24.01.2016 r.

              Mieszkańcy Ziemi Puławskiej uczcili 153. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, uczestnicząc we Mszy Św. w Kościele p.w. Św. Brata Alberta w Puławach oraz w Kościele Farnym w Kazimierzu Dolnym, gdzie nastąpiło poświęcenie i odsłonięcie tablicy, upamiętniającej Ks. Mateusza Serwińskiego, ówczesnego administratora Parafii w Kazimierzu Dolnym, zesłanego na Syberię za pomoc udzielaną powstańcom.

         Drugą część uroczystości stanowiła podniosła przysięga, złożona przez nowoprzyjętych Strzelców Legionu Nadwiślańskiego, na starym cmentarzu, przy krzyżu i tablicach upamiętniających czyn powstańczy.

        Zwieńczeniem patriotycznego spotkania była prelekcja wygłoszona przez dr Kazimierza Parfianowicza na temat dziejów Powstania Styczniowego na terenach Puław i Kazimierza Dolnego.

       Uroczystość zaszczyciły poczty sztandarowe oraz delegacje, na czele z Posłem na Sejm RP, prof. Krzysztofem Szulowskim, który również odczytał list z pozdrowieniami, skierowanymi do uczestników spotkania od Minister, Małgorzaty Sadurskiej, szefowej kancelarii Prezydenta RP, Andrzeja Dudy.

                                                                                                                                                                                                                                                                 Tomasz Kraszewski

Czytany 824 razy

Sponsorzy

solidarnosc